10 MADDE İLE YEMEK FOTOĞRAFÇILIĞI

erkins-10madde-02Zaman zaman başarılı çekimler için gerekli ortamlar bulunamayabiliyor; örneğin loş bir mekânda sipariş ettiğiniz tatlıyı veya yemeği cep telefonunuzla paylaşmak adına çekmek istediğinizde gerekli olan ışık kaynağına sahip olamayabilirsiniz. O zamanlar çok da takılmayıp yemeğinizin keyfini çıkarın. Daha sonra günün ışığının daha ideal olduğu saatlerde tekrar gelip çekiminizi yapabilirsiniz. Ancak fotoğrafı çekmek konusunda ısrarcıysanız o zaman yanınızdaki birilerinden telefonlarının ışık özelliğini sizin için bir ışık kaynağı olarak kullanmalarını rica edebilirsiniz. Böylelikle loş bir ortamda telefon ışıkları ve yansıtıcı olarak kullanabileceğiniz peçete, cam yüzeyler ve küçük bir ayna sayesinde daha düzgün bir kare yakalama şansınız olabilir. Bu ufak tüyodan sonra bahsettiğimiz temel bilgileri sizler için madde madde toparlayalım istedim.

1 | DOĞRU KAMERA VE LENS SEÇİMİ Cep telefonu çekimlerini bir kenara bırakırsak, bu işi biraz daha profesyonel yapmak adına seçeceğimiz kamera ve lens önemli. Kamera seçiminde artık SLR, yani aynalı makinalar ve aynasız yeni jenerasyon makinalar mevcut. Aslında burada hangisini kullanacağınız sizin ve bütçenizin tercihi. Tabii ki değiştirilebilir objektif, en önemli şartımız ve bir de manuel ayarlara sahip bir makina olması… Lens seçiminde ise çeşitli durumlar için ve alan derinliği adına diyafram değeri max.2.8 dolaylarında lensler ve makro özellikli bir adet lens seçmeniz önemli. Örneğin 50mm f1.4, 100mm f2.8 gibi (f diyafram belirtir)… Alan derinliği dediğimiz konu ise çok kısaca çekilen yemeğin veya nesnenin arkasının flu olması ya da olmaması konusudur. Diyafram ne kadar açıksa, arka taraf öndeki nesneden o kadar ayrışır ve fluya düşer. Deneyin…

2 | IŞIK KAYNAĞI İlk etapta paraflaş gibi pahalı ışık kaynaklarını almak yerine gün ışığından en iyi şekilde faydalanmanızı öneririm. Ben her çekime paraflaş taşımama rağmen eğer ortamda ışığı iyi alan bir masa, pencere kenarı varsa hemen onu kullanır, paraflaşları çantadan çıkarmam bile. Tabii bazı durumlar için (gece çekimleri veya ışıksız ortamlar vb.) şart ama siz önce gün ışığı ile konuya bir hâkim olun derim. Aradığımız ışık pencereden direkt gelen değil, kırılarak yumuşak giriş yapan ışıktır.

3 | IŞIĞI YANSITMA VE ŞEKİLLENDİRME Kompozisyonumuzun sağından veya solundan gün ışığımızı aldıktan sonra ışıksız alanlar için yapmamız gereken; beyaz karton, köpük gibi bir yansıtıcı paneli tam ışığın karşı tarafına yerleştirmek. Masaya çekimini yapacağımız tabağı ve kompozisyonu hazırladıktan sonra bakacağız nereler daha fazla ışık istiyor. Ona göre diğer yansıtıcılar ile (ayna, karton, alüminyum folyo sardığınız bir karton vb.) o alanları da ışığı yansıtmak suretiyle aydınlatabilirsiniz. Fazla gelen yerleri de tam tersine siyah karton, kumaş gibi yansımayı engelleyen şekillendiriciler ile azaltabilirsiniz.

erkins-10madde-064 | TRİPOD KULLANIMI Özellikle gün ışığı ile çalışırken tripod kullanmanızı şiddetle öneriyorum. Bu sayede hem kompozisyonunuzu daha iyi oluşturabilirsiniz hem de çekim esnasında titreme vb. sıkıntılardan kurtulmuş olursunuz.

5 | ÇEKİM AÇISI Çekim açısı için her zaman geçerli ve çalışan 45 derecelik açı ve tepe açı kuralı dışında, ben makinayı da arada elinize alıp tabağı çevirerek farklı kompozisyonların yakalanmasından yanayım. Ne kadar kompozisyonu incelerseniz o kadar farklı detay yakalama şansınız olacaktır. Tepe açı son dönemlerin trend açısı. Ama dediğim gibi yeniliğe her zaman açık olmakta fayda var.

6 | ZEMİN, PROP VE DETAYLAR Bir fotoğrafı zenginleştiren, her zaman onun hikâyesini yansıtabilmektir. Her yemeğin bir hikâyesi vardır ve ona, uygun bir kompozisyon, şiirsel bir anlatım katar. Bu noktada kullanılan detaylar çok önemlidir. Mesela zemin, ahşap mı olmalı taş mı metal mi kumaş mı? Prop dediğimiz, bu kompozisyonda kullanılacak diğer her şeye verilen genel tanımdır. Mesela tabaklar, hikâyeye yardımcı diğer malzemeler… Bir hikâyeyi oluştururken esasından kopmadan, net ama etkili bir yol izlemek en önemlisidir. Yoksa kompozisyon diye çektiğimiz bir yaprak sarması tabağının sağına soluna meyve, sebze koymak ya da etrafına bir sürü şeyle doldurmak tamamen hikâyeden uzaklaşan hatta onu yok eden bir yol olacaktır. Aman bu konuya dikkat!

7 | MEŞHUR ALTIN ORAN Basitçe altın oran dediğimiz, bir kişinin fotoğrafa baktığı zaman ilgisinin en çok toplandığı noktalardır. Fotoğraf karesini 2 yatay, 2 dikey çizgi ile 9 parçaya böldüğünüzü düşünün. İlgi noktası bu çizgilerin kesiştiği noktalarda olmalı. Fotoğrafa canlılık hissini veren ise derinliktir.

8 | YEMEĞİN KİMYASI Çekeceğiniz şeyi siz hazırlamadıysanız muhakkak hazırlanan ürün ile ilgili bilgiler alın. Yemeğin kimyasını bilmek oluşturacağınız hikâyede kimlerin rol alabileceğini bilmenizi sağlayacaktır.

9 | DEKLANŞÖRE BASMA VAKTİ Evet, artık çekiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hikâye oluştu, ışık ayarlandı, makina hazır, alan derinliğimize karar verdik ve Action! Fotoğrafımızı çektik ve tabii ki mümkünse “raw” dediğimiz ham fotoğraf olarak kaydettik. (Dijital fotoğraf makinelerinde filmin karşılığı olan sensor üzerine düşen görüntü, dijital işlemci tarafından sayısal verilere dönüştürülüp fotoğraf haline getirilir. RAW formatının en önemli özelliklerinden biri de çekim yapıldıktan sonra üzerinde bazı değişikliklere izin vermesi. Yani bir nevi zaman içinde geri giderek yanlış ayarları düzeltebilmeye imkân tanıması.)

10 | GÖRÜNTÜ İŞLEME Final olarak geriye kalan, çektiğimiz raw görüntüyü bir görüntü işleme programına aktararak gerekli olan son düzeltmeleri ve düzenlemeleri yapmak. Bunun için Photoshop, Lightroom, Aperture gibi programlardan faydalanabilirsiniz. Bu noktada istenmeyen parlamaları gidererek, bazı bölgelere uygulanacak lokal düzenlemeler gibi gerekli gördüğünüz ayarları yaparak final dosyanızın çıkışını JPEG olarak alabilirsiniz. Tabii bu 10. maddeyi atlamak isteyebilirsiniz de. O zaman kompozisyonu hazırlarken tüm detaylara çok daha fazla dikkat etmenizi öneririm.

Ben konuyu bu sayı biraz daha bu işte profesyonelleşme yolunda seyir almak isteyenlere göre anlatmış olsam da tüm bu başlıklar bir yerde Instagram’da kullanmak üzere sadece cep telefonu ile fotoğraf çeken arkadaşlar için de geçerli. Cam kenarı bir masa, ışığı yansıtma, çekilen karede hikâyeyi anlatabilme ve renkler… Ama söz bu konuyu da ayrıca uzun uzun inceleyeceğiz. Bu arada yaratıcılığınızı geliştirmek için bol bol internette gezinin, kaynakları araştırın, hiç olmadı Pinterest bu konuda size oldukça faydalı olabilecek bir kaynak.

Görüşmek üzere…

7 ADIMDA GURME OLMANIN YOLLARI Previous Post
40 ADIMDA MÜKEMMEL SERVİS Next Post