7 ADIMDA GURME OLMANIN YOLLARI

cengizhank-gurme-02Bazılarına göre gurme damak tadına sahip, iyiyi, kötüyü, sıradan ya da sıra dışı olanı tanıyabilen kişi, bazılarına göre yemesini bilen demek. Türk Dil Kurumu’nun “tatbilir” olarak tanımladığı gurme kelimesinin Larousse Gastronomiqe’teki karşılığında; “Yemeği çok seven ve yemek seçmeyi, keyfini çıkarmayı bilen kişi.” yazıyor. Gerçek anlamı ise “Rafine yaşamdan zevk alan ve yeme içme konularıyla uzmanlık derecesinde ilgili olan kişi.”

İnsan doğuştan gurme midir? Sonradan gurme olunabilir mi? Gurmelik bir meslek mi? Yoksa hobi ya da yetenek mi? Yoksa sadece bir sıfat mı? Ya da… Gurme olmak için ne yapmak lazım?

ÖNCE TEORİK BİLGİ EDİNİN

İşin başında teorik bilgilere ihtiyacınız olacak. Bunun için bol bol okumak, lügata hâkim olmak gerekiyor. Önce Anadolu mutfağı ile başlayalım. Dergimizin Genel Yayın Yönetmeni sevgili Adnan Şahin’in “Sofradaki Anadolu” kitabı başucu kitabınız olsun. Kitabı hatmedin, yazılanları birer birer hafızanıza kazıyın. Tuğrul Şavkay’ın kitapları Osmanlı mutfağı, dünyaca ünlü gazeteci Anthony Bourdain’in kitapları da dünya mutfağını öğrenmek için güzel bir başlangıç.

ŞARAP DA OLMAZSA OLMAZLARDAN

Şarap konusunu da unutmamak lazım; bir yerlerinden başlayın. Barbara Nowak’ın “Her Yönüyle Şarap” kitabı ya da benzerleri mutlaka okunmalı. Bu sayede tüm ayrıntılarıyla şarap üretimini öğrenecek, şarap uzmanları gibi konuşacak, şarap etiketlerini anlayıp çözümleyebileceksiniz. Hatta damak zevkinizi geliştirecek tadım tekniklerini uygulamayı da öğrenebilirsiniz.

TEORİYİ PRATİĞE ÇEVİRİN

Teori tamamsa sıra pratiğe geliyor. Artık öğrendiklerinizi tatbik etme vakti. Önce Anadolu’yu gezmekle başlamalısınız. Gaziantep, Tokat, Konya, Hatay, Mardin, Malatya, Isparta ve İzmir ilk ziyaret edilmesi gereken şehirler. Buraları tamamsa sıra dünya mutfaklarına geliyor. Bütçenize göre yurt dışında İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Hindistan, Tayland ve Peru mutfakları çok revaçta. Tabii kuzeyin soğuk ülkelerinin mutfaklarını da tanımanız gerektiğini unutmayın. Mesela Danimarka ve İzlanda mutfağının şöhreti her geçen gün artıyor. Bu ülkeleri ziyaret edip mutfaklarının inceliklerini öğrenin. Buralara gidebilecek vaktiniz ya da bütçeniz yoksa İstanbul’da dünya mutfağı yapan başarılı lokantaları ziyaret edin. Yemeklerini deneyin. Şarap konusunda da bu işin eğitimini veren çok firma var. Ünlü şarap markalarımızın eğitimleri bu konuda çok faydalı olabilir.

FIRSATLARI GOLE ÇEVİRİN

Yurt dışı seyahatlerinizi aynı zamanda bir “mutfak öğrenme deneyimi”ne dönüştürün. Hangi ülkeye gidecekseniz, o ülkenin iyi restoran örneklerini ziyaret edin. Bu restoranlar arasında seçim yapmak için Michelin ya da benzeri kitapların önerilerinden yararlanın. Yabancı dil biliyorsanız, yabancı kaynakları sıkı takip edin. New York Times, BBC ve Daily News, Fransız gazeteleri takip edilebilecek diğer kaynaklar. Ayrıca Food Network ya da Food Channel gibi çok sayıda yabancı yemek kanalı da ufkunuzu açmak için birebir. Maalesef ülkemiz için böyle güvenilir ufuk açıcı TV programları olmadığı için isimlerini sayamıyoruz.

TAVAYI, TENCEREYİ TUTMAKTAN ÇEKİNMEYİN

En iyi öğrenme yolu yaparak öğrenmedir. İyi bir gurme olmayı istiyorsanız, yavaş yavaş mutfağa da girmelisiniz. Eğer pişirme konusunun size keyif verdiğini görürseniz bu süreç inanılmaz hızlı işleyebilir. Baktınız keyfiniz yerinde, o zaman farklı mutfakların yemeklerinin pişirme tekniklerinin öğretildiği kurslara katılın.

cengizhank-gurme-03

MALZEMELERİ TANIYIN

Gurme olmak, iyi yemek yapmak ya da şarabı tanımak fark etmez. Tüm bunların ilk şartı malzemeleri tanımak. Hangi mevsimde hangi balığın tüketileceği, süt kuzusunun, oğlağın en lezzetli zamanları, kırma zeytinin özellikleri, hangi kebabın hangi etlerden yapılacağını bilmek çok önemli.

CESUR VE MERAKLI OLUN

Gurmeliğin olmazsa olmazı cesaret. Bir gurme mutlaka cesur ve yeniliklere açık olmalı. Her gün havyar, istiridye ya da ıstakoz yiyerek gurme olunmaz Farklı mutfakları deneyimlemeli, “iğrenmeyi” ve “Bunları zaten sevmem!” cümlesini lügatinizden çıkarmalısınız. Yoksa sıradanlığın kurbanı olursunuz.

Tüm bunlar aklınızın bir köşesinde dursun ama siz şunu unutmayın: Meraklı insan sabretmeyi başarırsa doğru yolu mutlaka bulur. Ayrıca bir şeyi gerçek anlamda sevebilmenin en önemli yolu onu çok iyi tanımaktan, bilmekten geçer. Hayatın şu en temel etkinliğini haz haline getirebilmek isterseniz eğer, tüm bu adımları parça parça da olsa hayata geçirmeye çalışın. Yok, eğer bu işleri “alt tarafı bir tas çorba” diye görüyorsanız, o zaman gurmeliği kafaya takmayın, sadece karnınızı doyurmaya bakın.

KÜRESEL GIDA KRİZİNE ÇÖZÜM: YENİDEN YERELE DÖNÜŞ Previous Post
10 MADDE İLE YEMEK FOTOĞRAFÇILIĞI Next Post