AYIN ŞEFİ | MUHSİN ERTÜRK

AyinSefi-05

1984 Tokat doğumlu Muhsin Ertürk, Tokat Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nden mezun olduktan sonra; çeşitli otel zincirlerinde kariyerini sürdürdü. 2006’da Ankara Balıklı Bahçe Restoran’da “Executive Chef”liğe yükseldi.

Ertürk ilk yükselişini 2009’da İstinye Meyyali Restoran’da oluşturduğu “Modern Türk Mutfağı” konseptiyle gerçekleştirdi.

2010 yılında BTA bünyesinde göreve başlayan Ertürk, halen Tadında Anadolu ve Turcuisine markalarının merkez mutfak şefi olarak çalışmaya devam ediyor.

Başarılı şef, “Gastrobosphorus Patisserie Yarışması” ve “Osmanlı Saray Yemekleri Yarışması” gibi pek çok saygın yarışmada ödüller kazandı.

2013 yılında The Daily Meal tarafından dünyanın en iyi havalimanı restoranları listesinde gösterilen Tadında Anadolu’nun en büyük tutkusu; Anadolu mutfağının kültür mirasını korumak, eşsiz lezzetlerini nesiller boyu yaşatmak ve sevilen bu lezzetleri geçmişten günümüze tüm tazeliğiyle müşterilerinin damak tadıyla buluşturarak, dünya mutfakları arasındaki ününü perçinlemek…

Muhsin Ertürk, Tadında Anadolu konsepti içinde bu düşünce ve misyonu yaşatan mutfak orkestrasının şefi…

Şef Ertürk için yola çıkış noktası; nice uygarlıkların beşiği Anadolu’nun, her ocağında ayrı tüten eşsiz yemeklerinin daima hatırlanması. Ertürk bu çerçevede, BTA şemsiyesi altında sıra dışı bir konsept olan Tadında Anadolu projesine başladığı ilk günden bu yana, Anadolu’nun 500’den fazla geleneksel yemek reçetesini bir araya toplayarak inancını pekiştirdi. Tüm bu reçetelerin titizlikle uygulanmasını sağladı.

AyinSefi-02

Anadolu Sofralarının Vazgeçilmezi: TULUM PEYNİRİ Previous Post
EGE RİTİM TUTUYOR Next Post