BİR JOKER ÜZÜM BİR JOKER ŞARAP PINOT MEUNIER

burako-pinot-02Sizlere bu ay Pinot Meunier üzümünden bahsetmek istiyorum. Ana vatanı Fransa, Burgonya Bölgesi olan bu küçük taneli kırmızı üzüm, şarap yapımında birçok farklı şaraba işlenebiliyor. Fransa’daki yetiştirilme amacı şampanyanın 3 ana üzümünden biri. Chardonnay ve Pinot Noir ile birlikte geleneksel şampanyanın ham maddesi. Tüketiciler bu üzümü pek tanımazlar fakat şampanya bölgesinin üçte bir bağ alanında Pinot Meuiner yetiştirilmektedir. Şampanyalara meyvemsilik, derinlik, gövde, kısacası zenginlik veren, bu gizli kahramandır.

Pinot Noir ve Pinot Gris gibi bir Pinot mutasyonudur. Fransa’da Burgonya’dan sonra kuzey Fransa’da Paris-Basin çevrelerinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Daha sonraları Almanya, Avusturya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmiştir. 16. yüzyıldan beri yetiştirilen bu üzüm, akrabası Pinot Noir’ya göre daha erken olgunlaşır. Daha yüksek asitli bir çeşittir. İsmini yapraklarının arkasındaki beyaz noktacıklardan almaktadır. İngilizler “Dusty Miller” olarak adlandırmışlardır. Bu üzümü son yıllarda Yeni Zelandalı şarapçılar da dikmeye başlamışlardır. Ülkemizde ise sadece Antalya-Elmalı ilçesinde 1100 metre rakımda yetiştirilmektedir. Serin iklimleri seven bu üzüm, Likya platosunun zirvelerine iyi adapte olmuştur.

burako-pinot-01

Joker üzüm dememim sebebi ise bu üzüm hem beyaz olarak köpüklü şarapta hem yüksek kalitede aromatik rozelerde hem de sek kırmızı şarap yapımında kullanılmaktadır. Bir üzüm üç kategoride de mükemmel sonuçlar vermektedir. Kırmızı şaraplarda çok zarif, ipeksi tanenli, yuvarlak ve ferahlatıcı asitli şaraplara imza atmaktadır. Açık yakut renkli ipeksi şarapları kiraz, vişne, erik ve ahududu aromalarına sahip ve bazen de tütsülü aromalara bürünmektedir.

Şarap yapımında joker olduğu gibi, şarapları yemek uyumunda da joker niteliğindedir. Özellikle peynirlerle uyumu çok iyidir. Küflü yoğun peynirler hariç genelde yanında beyaz şarap tercih etmek zorunda kaldığımız peynirlerin yanında düşük tanenli bir kırmızı olarak mükemmel uyum sağlar. Hem kırmızı etlerle hem kanatlıların beyaz etleriyle hem de yağlı balıklarla uyumu çok iyidir. Tek bir şişe açıp tüm yemeği şarap değiştirmeksizin aynı şişeyle tamamlayabilirsiniz.

Bence şarap endüstrisinde son yıllarda Sauvignon Blanc ve Pinot Noir’ları ile sükse yapan Yeni Zelandalı şarap üreticileri önümüzdeki senelerde bu çok az tanınan üzümün potansiyelini iyi kullanıp dünya çapında yıldızını parlatacaklardır. Zaten şarapçılıkta iyi pazarlama, bugüne kadar değerini tam bulamamış ya da hiç keşfedilmemiş üzümleri parlatma sanatıdır aynı zamanda. Pinot Noir, Kalecik Karası ya da Merzifon Karası’ndan yapılan şarapları beğenerek tüketiyorsanız Pinot Meunier kırmızıları tam size göredir. Hafif serinlemiş bir Pinot Meunier kırmızısı sonbahar akşamlarınıza renk katsın!

AYIN ŞEFİ | AYDIN DEMİR Previous Post
"TOMTOM MAHALLESİ"NDE GASTRONOMİ ŞÖLENİ: NICOLE Next Post