Eyvah, Mutfakta Robot Var!

Robot-08

 

Dans edenine, gömlek satanına yavaş yavaş aşina olduğumuz robotlar mutfağa da girdi.

Geleceğin mutfağına robotlar mı hakim olacak?

İşte gelecekte mutfakta göreceğimiz manzaralardan bazıları:

Taklitçi Şef Robotlar

Şef robot şu anda sadece prototip ancak çok yakında pek çok, standart reçetenin uygulandığı restoranın mutfağında görev yapabilecek gibi duruyor.

Üretici firmanın adı Moley ve Shadow Robot. Şef robot şimdilik iki elden oluşuyor. Yaptığı yemeklerin reçetesi ise BBC’de yayınlanan MasterChef programında iyi bir başarı elde eden, Tim Anderson’a ait. Anderson’a takılan 3D kameralar ile tarifler robota aktarılıyor. Robot da ustasından gördüklerini birer birer uyguluyor. Şimdilik reçeteleri yorumlayarak yeni yemekler üretemiyorlar. Ancak bir kez gördüğü tarifi asla unutmuyorlar. Şef robotların yakın zamanda fast food restoranlarında kullanılması, daha sonra da yaygınlaşması bekleniyor.

Robot Şefin Avantajı: Her an aynı kalitede ve tatta yemek üretmesi

Robot Şefin Dezavantajı: Yaratıcı değil, elinin lezzeti yemeğe geçmiyor ve duygudan yoksun…

19 Dil bilen Garson ‘NAO’

Gelecekte robotların yapabileceklerinin bir sınırının olmadığı Nao ve türdeşleri tarafından kanıtlandı. Nao yazılımsal anlamda oldukça üst seviyede olan bir robot. Paris merkezli Aldebaran tarafından geliştirilen Nao, aslında arkadaşlık yapması için geliştirildi. Ancak Japonlar 19 farklı dilde konuşan Nao’yu 1 milyona yakın turistin gelmesini bekledikleri 2020 olimpiyatlarında garson olarak kullanmak istiyor. İnsanların duygu ve mimiklerini ayırt eden Nao’nun ilk garsonluk denemeleri ise başarıyla sonuçlandı.

Robot Garsonun Avantajı: Asla siparişleri karıştırmaması ve süper hızlı servisi

Robot Garsonun Dezavantajı: Çalışabilmek için insandan daha fazla boş alana ihtiyaç duyuyor

Barista Robotlar İşbaşında

Japonya’da geliştirilen Pepper, ünlü bir gıda firmasının 1000 şubesinde kahve satışı için kullanılmaya başlandı.

İnsanların yüz ifadelerini ve ses tonunu analiz eden insansı robot Pepper duyguları anlıyor, hatta tepki de veriyor.

Örneğin, bir insanıN övüldüğü zaman mutlu olduğunu ya da ışıklar kapatıldığında korktuğunu anlayabiliyor. Pepper ayrıca duyguya bağlı olarak sesini yükseltip alçaltabiliyor.

Kalp dilinden anlayan robota sahip olmak için 1600 doları gözden çıkarmak yeterli. Ancak robotun üç yıllık garanti süresi ve destek planı eklenince fiyayatı 9.040 dolara yükseliyor.

Robot Baristanın Avantajı: Siparişleri karıştırmıyor ve hızlı servis yapabiliyor

Robot Baristanın Dezavantajı: Dertleşmek isteyenlerle şakadan anlamıyor

Karakterinize Göre Kokteyl Hazırlayan Robot: Social Shot

Dört ürün tasarımcısı tarafından tasarlanan Sosyal Shot isimli robot barmen, Facebook’taki kişisel bilgileri toplayarak kişiye özel bir içecek hazırlıyor.

İçeceği oluşturmak için öncelikle hazırlanan programa Facebook hesabınız ile giriş yapıyorsunuz. Daha sonra dataları toplama süreci başlıyor.

Cambridge Üniversitesi’nin hazırladığı algoritma sayesinde kişilerin Facebook profilinden edinilen datalar üzerinden bir kişilik analizi yapılıyor.

Her bir içerik, psikolojide tanımlanan beş temel kişilik özelliğini temsil ediyor: Açık sözlülük, vicdanlı olma, dışa dönüklük, uyumluluk ve duygusal denge. Bu karakter özelliklerinin yüzdesine göre, temsil ettiği içecek de aynı oranda shot tüplerine doluyor. Örneğin insafsız biriyseniz çok az votkalı veya çok vefalı bir insansanız çok fazla alkollü bir içeceğe sahip oluyorsunuz.

Robot Barmenin Avantajı: Sosyal ağları kullanıyor ve size özel içecek hazırlıyor

Robot Barmenin Dezavantajı: Sizinle dertleşemiyor ve internet olmadan bir işe yaramıyor

Başkent’te Çikolata Aşkı Previous Post
İŞİ MUTFAĞINDA ÖĞRENMEK Next Post