AYIN ŞEFİ | HÜSEYİN CEYLAN

ayinsefi-05Çok genç yaşlarda başladığı meslek yaşamında hızla, emin adımlarla ilerleyen, Türk mutfağını uluslararası platformlara taşımayı amaç edinen, yetenekli ve yenilikçi bir şef Hüseyin Ceylan. Birçok önemli şefle çalışmış Ceylan. Her gördüğünü, her öğrendiğini kendine katmış; bir tuğla daha eklemiş tecrübe kulesine.

Kalıplarının dışına çıkmayı seven başarılı şef, her türden projede yer almaya özen gösteriyor.

Gelişime açık düşünce yapısının gereği her türlü projede yer almayı hedefleyen Ceylan, Mutfak Dostları Derneği ve Profesyonel Aşçılar Derneği’nin önemli üyelerinden. Bunun yanı sıra yetkili jüri olarak bulunduğu World Association of Chefs Societies sertifikası bulunuyor. Mengen, Nice, Barcelona, Hamburg gibi çeşitli yurt dışı lokasyonlarda çalışma imkânı bulmuş şef, buralarda dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflerle de temas halinde olmuş, ortak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

ayinsefi-08Şu anda yönetiminde olduğu Lacivert Restaurant’ın mutfağına mekânın açılışıyla beraber geçmiş olup ekibiyle birlikte restoranın menüsünü oluşturmuş. Türk mutfağı temelinden ayrılmayan fakat bu mutfağı biraz da Akdeniz esintileriyle süsleyen şef, klasikten vazgeçmeyen yenilikçi bir anlayışı benimsemiş.

KAHVENİZİ NASIL ALIRSINIZ? Previous Post
Tarihi Dokunun Kalbine Mesken Edinmiş: SAFRANHAN Next Post