KAHVENİZİ NASIL ALIRSINIZ?

cengizhan-kahve-03Yağmurlu, rüzgârlı ya da güneşli… Sıradan bir gününüzün keyif kaynağı nedir? Çekirdeklerini öğüttünüz, filtreye koydunuz, suyu eklediniz, demlediniz ve tadını çıkarttınız. Tabii ki kahve! Peki, severek içtiğiniz bu şahane bileşenin içinde ne olduğunu biliyor musunuz?

Kahvenizi kahve yapan %2…

Evet, bildiniz; büyük çoğunluğu sudan ibaret. Yani %98’i… Ancak o bileşende bağımlılık yapan asıl güzellik, kalan yüzde 2’de.

En dikkat çekici olanı aroması. Tereyağının bileşenlerinden biri olan içindeki yoğun asetimetil karbinol, kahveye tereyağımsı bir tat verir.

Kafein, kafein, kafein…

Trigonellin, kahveye tatlı toprağımsı tadını verir ve diş çürüğüne sebep olan bakterilerle savaşarak dişlerinize tutunmalarına engel olur.

Ama asıl sağlık yıldızı, beyninizi serbest radikallerin verdiği hasardan koruyan dicaffeoylquinic asittir.

Müthiş antioksidan!

Doğru, kahve bir antioksidandır. Birkaç yudum almanızın ardından, en sevdiğiniz bileşeni etki gösterir: Kafein.

Kafein aslında bir alkoloid bitki toksinidir. Ama bu gözünüzü korkutmasın. Kafein, beyninizde adenozin adı verilen nörotransmiter madde reseptörlerini engeller.

Yani: Üstünüzdeki mahmurluğu atar, uyanırsınız.

Biri süt mü istedi?

Ha unutmadan… Kahveyi sade değil de kahve kremasıyla içenlerdenseniz durum biraz farklı.

Kahve kremanızınız içinde sadece süt ya da süt tozu olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Durum sandığınızdan daha karışık.

Kahve kremalarında çoğu kez süt yerine protein açısından daha zengin olan soya kullanılır. Bu, kremanın besin değerini yükseltir ve sütten çok daha ucuzdur.

Sadece süt mü?

Kremanın içinde size enerji veren çok sayıda madde var. İlk madde, size enerji veren maltodeskstrin. Mısır nişastasının parçalanması ile elde edilen maltodekstrin, kremanın kıvamını artırması için kullanılıyor.

Ayrıca sindirilmeden kana karışan ve hızla tokluk hissi yaratan glukoz, besleyiciliği artıran margarin, asitliği düzenleyici dipotasyum fosfat, sodyum polifosfat, trisodyum sitrat, pentasodyum trifosfat da kahve kremanızın içinde kullanılıyor.

Kremanızınız tadının bildiğiniz süte benzemesi için ise süt proteini kazeinat ve doğala özdeş süt aromaları kullanılıyor.

Aman kahvem topaklanmasın!

Ha bir de kremanızın kahvenizin içinde topaklanmasını önlemek için bir yardımcı lazım. Sodyum alüminyum silikat bu iş için biçilmiş bir kaftan.

Kremanın raf ömrünü uzatan koruyucular ve hacim artırıcı maddeleri de unutmamak gerekiyor. Bu da biraz daha kimyasal katkı maddesi anlamına geliyor.

Bir kaşığında 40 kalori var!

Unutmadan söyleyelim, iyi kahve içmek istiyorsanız bir fincana bir tatlı kaşığı kahve koymanız gerekiyor. Bu 3 ya da 4 kalori demek. Eğer kahveyi kremalı içecekseniz, bir tatlı kaşığı kremanın 40 kaloriye denk geldiğini hatırlatmak gerekiyor.

Şimdi kahvenizin ve ona tat veren kremanın içinde ne olduğunu biliyorsunuz.

Afiyet olsun.

VOLKANLAR, BUZULLAR, ŞELALELER VE ELFLER DİYARINA YOLCULUK: İZLANDA Previous Post
AYIN ŞEFİ | HÜSEYİN CEYLAN Next Post