AYIN ŞEFİ | MAKSUT AŞKAR

MaksutAskar-06Maksut Aşkar tüm dünyada yükselen Türk mutfağının son yıldızlarından biri. Aşkar; klasik bir aşçı değil, bir tat tasarımcısı. Klasik bir yemeği bile, bildik ama akla gelmeyecek malzemelerle bir lezzet senfonisine dönüştürmesiyle tanınıyor. Lezzetin tüm duyulara hitap ettiğine inanan Aşkar, hazırladığı muhteşem lezzetleri müthiş görselliğiyle birer sanat eserine dönüştürmeyi de başarıyor. Aşkar, bu özelliği nedeniyle yemek fotoğrafçılarının da gözdesi. Donna Karan, Louis Vuitton gibi dünyaca ünlü markalar davetlerinde onun, konseptlerine uygun yiyecekler tasarlamasını istiyor.

Aşkar’ın yemekteki yaratıcılığı sanata da sıçradı. Yenilebilir Sanat (Edible Art) adı altındaki tasarımları sanat galerilerinde sergilendi. Pek çok karma sergide eserleri yer aldı. Aşkar’ı ayın şefi yaparak bu köşeye taşıyan ise tasarımcı kişiliğini Türk mutfağının ana malzemeleriyle birleştirerek ortaya sürprizlerle dolu ve hiç denenmemiş yemekler çıkartması. Aşkar, her gün yeniliklerin peşinde koşarak ve geleneksel Türk mutfağına modern dokunuşlar ekleyerek, yemek yapmanın ötesinde yepyeni lezzetler tasarlıyor. Türk mutfağının uluslararası camiada hak ettiği yere her geçen gün daha çok yaklaşmasına katkıda bulunuyor.

MaksutAskar-02

MAKSUT AŞKAR KİMDİR?

İskenderun doğumlu Maksut Aşkar, turizm ve otelcilik okuduğu 9 sene içinde, profesyonel bir yönetici olmak için mutfak eğitimi de aldı. Okul hayatı boyunca Q jazz Club, Emporio Armani Cafe gibi işletmelerde çalıştı. Mezun olduğunda ise Nupera adlı çok mekânlı yiyecek içecek işletmesinde yöneticilik yaptı. Nupera’dan sonra, Hillside City Club’larda kendi işletmesinin yöneticiliğini yaptı. Maksut Aşkar, çalıştığı bu süre içinde lezzet tasarlama tutkusunu farklı projeler ile ifade etmeye çalıştı. Tasarladığı lezzetleri sergilerle örtüştürdü, karma sergilere dahil oldu ve solo sergiler açtı. Lezzetin tüm duyulara ifade ettiğini savundu. Bu ifade biçimi, yaptığı işlere yansıdı. Birçok önemli marka için lezzet danışmanlığı ve tasarım etkinlikler yaptı. Hillside Beach Club Fethiye, Sofa Otel, Bodrum Maçakızı Otel’e ve başka birçok işletmeye lezzetler tasarlayarak danışmanlıklarını yaptı. Son 6 senesini hayallerinin peşinden koşarak geçiren Maksut Aşkar, önce 2007- 2009 yılları arasında Multi, sonra da 2009-2012 yılları arasında LilBitz adında iki restoranla mutfaktaki yaratıcılığını kanıtladı. Deneyimlerini, Boğaziçi Üniversitesi sertifika programlarında paylaştı ve halen Özyeğin Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği bölümünde dersler vererek, deneyimlerini kendisi gibi hayallerinin peşinden koşan gençlerle paylaşıyor. Son yıllarda şef ve işletmeci olarak görev verdiği “Sekizİstanbul” adlı restoranın ardından Salt Galata’da açtığı mekânı “Neolokal” ile Türk yemeklerine modern dokunuşlarla kendi sanatsal, minimal ve modern yorumunu kattığı muhteşem lezzetler sunuyor.

MaksutAskar-04

KADIN ELİ DEĞİNCE GÜZELLEŞİR HER ŞEY Previous Post
AKILLI GIDALAR GELİYOR! Next Post