Ocaklarını Sokakta Yakanlar I SU MUHALLEBİSİ

ocaklarini-02HAYTALI, BİCİ BİCİ YA DA SU MUHALLEBİSİ

Dergi çıktığında eylül ayının başı olacak yani Sonbahar başlangıcı ama sanırım mevsimler biraz değişti ve biz de ekim sonuna kadar yazdan kalma günler yaşanacağı umudu ile bir sokak lezzeti yazmak istedik, sıcak günlerinizi ferahlatacak. Aslında derginin bu bölümü “Ocaklarını Sokakta Yakanlar” ama sanki biz bu başlıkla bütün sokak lezzetlerine göndermede bulunuyoruz diye düşünüyoruz; neyse uzatmayalım.

Anadolu’nun hemen her yerinde hatta sokak aralarından sultan sofralarına bir lezzet… Antakya sokaklarında “Haytalı”, Adana sokaklarında “Bici Bici”, Edirne ya da İstanbul sarayları ya da İstanbul konaklarında “Su Muhallebisi”… Elbette küçük farklılıklar var ama temelde aynı; nişasta ile yapılan bir tatlı…

Temel malzemeler süt ve nişasta; daha sonra gül suyu, orman meyveleri, dondurma, pudra şekeri gibi lezzetlendiriciler ile farklı farklı çehrelere bürünüyor bu hafif, ferahlatıcı ve leziz tatlı.

Mesela Antakya’da sokak dışında çok özel bir mekânı var; Affan Kahvesi… Kesinlikle bir klasik. Yolu Antakya’ya düşen herkes Affan Kahvesi’nde bir Haytalı yer ya da yemeli. Tarihi bir yapı olan kahvenin mistik bahçesinde konuklara sunulan Hayatlının çeşitli seçenekleri var; isteyenler dondurma ile isteyenler sadece gül suyu ile alıyor.

Adana’da ise yaşı elli üzerindekiler Bici Bicinin nisan gülleri ile nostaljik hikayesini bilirler. Güneşte pişen gül şerbeti ile lezzetlendirilir ve üzerine karsambaç (Yüksek dağlardan getirilen karların pekmezlenmiş hali)…

Saraylar ise Su Muhallebisinin taçlandırıldığı yerler.

Kafa karışıklıkları yok değil; kimileri Su Muhallebisi, Bici Bici ve Haytalı gibi başka şeyler derken biraz derine indiğinizde farklı tatlar olsa da aynı mantık, aynı amaç, aynı teknikler ve hatta çoğunlukla aynı temel malzemelerden oluştuğu görülebilir. Fark, muhallebiyi nişasta ile ya da mısır unu veya mısır nişastası ile yapmakta.

ocaklarini-01

Haytalı; süt, mısır unu ve gül şurubu ile yapılıyor. Arap kültüründen etkilenmiş olma olasılığı oldukça yüksek.

Bici Bici de buğday nişastası ile yapılan bir lezzet; meyveler ve tat vermesi için pudra şekeri konur, bazen süt bile konulmaz sadece su ile yapılabilir.

Siz ismine çok fazla takılmayın ama mutlaka bu sıcak günlerde gül suyu, orman meyveleri, dondurma ve hatta taze badem ve ceviz ile lezzetlendirilmiş bir Su Muhallebisi deneyin; mutlu olacaksınız.

Ocağımızı sokakta yakmadık ama sokakta satıyoruz. Bu ve benzeri lezzetler nerede nasıl yapılırsa yapılsın ve isimleri ne olursa olsun ama unutulmasın istiyoruz.

TÜRK MUTFAĞININ GELECEĞİ KİMİN ELİNDE? Previous Post
Yaşasın Kış Hazırlıkları Next Post