TÜKENMEZ ŞERBETİ VE BAŞROLDE MUŞMULA

gizeme-musmula-01

Sonbaharın gizemli meyvesi muşmula, halk arasında töngel, döngel, beşbıyık, ezgil, sarıerik, Japon erik olarak da adlandırılır. Tarihte ilk olarak Japonya’da üretilmiştir. Muşmula ağacı iki üç metreye kadar uzar, sert iklimleri sever. Ağaçtan ilk koparıldığında meyvesi serttir, tadı buruktur ama bekleyince tadı yumuşar ve lezzetlenir. Yaygın olarak Karadeniz bölgesinde bulunur.

Muşmula meyvesinden muşmula turşusu, çayı, reçeli, pekmezi yapılır, ayrıca kışın tüketmek üzere kurutulur. Ayrıca tükenmez şerbetinin de olmazsa olmazıdır.

Muşmulaya sonbaharın gizemli meyvesi dedim çünkü kendini bizden saklıyor gibi gelir bana. Çok kısa bir zamanda var olur ve ortalığa da çok dökülmez. Biz de onu alıp ne yapacağımızı çok bilmediğimizden, böyle “bir yerden tanıyorum ama selam vermesem daha iyi olur” hali olur karşılıklı.

Aslında muşmulanın insan sağlığına faydalarını bilsek ona olan bakışımız tamamen değişebilir.

Beslenme uzmanlarının verdikleri bilgiler gerçekten şaşırtıcı. İşte muşmulanın faydalarından bazıları:

C vitamini ve mineraller açısından çok zengindir. Bağırsak ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Kan dolaşımını düzenler. Metabolizmayı hızlandırarak, vücudun toksinlerden temizlenmesini sağlar. Sinir sistemine faydalıdır. Muşmula hoşafı zayıflamaya yardımcı olur. Enerji deposudur. Stresi azaltır, direnci arttırır. Öksürüğe iyi gelir.

Tükenmez şerbeti eskiden Anadolu’da sonbaharda tüm evlerde hazırlanır, kış boyu içilirmiş. Adından da anlaşılacağı gibi kış boyu tükenmeden kalırmış. Alt kısmı musluklu toprak küplerde yapılır ve saklanırmış. Tükenmez şerbetinin tükenmemesinin sırrı ve en önemli özelliği karışımdan aldığınız şerbet kadar su ilave etmek. Birkaç hafta sonra da yeni meyveler ilave edebilirsiniz. Tükenmez şerbetinin yemekten önce ve sonra içildiğinde mideyi rahatlattığı söylenir. Tükenmez şerbetini mutfağınızın en güzel köşesine kurun, göreceksiniz bu geleneksel lezzet kış boyu ev ahalisi ve misafirlerinizin en sevdiği içecek olacak. Hele ki meyveli soda seviyorsanız, bu tarif tam size göre. Hemen o an aldığınız şerbet kadar su eklemeyi unutmayın.

Geçen ay Remzi Kitabevi’nden çıkan, şef arkadaşım Müşerref Kartaler ile birlikte kaleme aldığımız kitabımızda da yer verdiğimiz ve çok sevdiğimiz bu tarifi sizlerle paylaşmak isterim.

gizeme-musmula-02TÜKENMEZ ŞERBETİ

Malzemeler

  • 1 kilo muşmula
  • 1 salkım üzüm
  • 2 elma
  • 1 ayva
  • 2 armut
  • 3 bardak tozşeker
  • 10 nohut tanesi
  • 10 litrelik cam kavanoz

Hazırlanışı

Meyveleri yıkayıp temizleyin. Ayvayı, armutları ve elmaları irice doğrayın. Çekirdeklerini çıkarmayın. Nohutları önceden sterilize etiğiniz cam kavanozun içine atın; ardından meyveleri ekleyin. Meyvelerin üzerinde 3 parmak boşluk kalacak şekilde temiz su ilave edin ve kapağını kapatın. 15 gün boyunca, 5 günde bir kapağını açıp gazını alarak oda sıcaklığında mayalanmasını sağlayın. 15 gün sonunda şerbetiniz hazır.

ŞEVKETİ BOSTAN Previous Post
BOLONEZ SOSUN GERÇEK ÖYKÜSÜ / RAGÙ ALLA BOLOGNESE Next Post